Vanavond om 19:00 Nederlandse tijd houdt Apple zijn jaarlijkse herfstevent, dit keer onder de naam “Surprise and Shine.” Op zich niets nieuws, Apple doet dit elk jaar begin september. Wat dit event wél bijzonder maakt, gebeurde drie weken geleden achter de schermen: Tim Cook stapte op 1 september daadwerkelijk op als CEO.
Voor het eerst zonder Cook
Cook blijft aan als executive chairman, maar de dagelijkse leiding, en dus ook het podium vanavond, is voor John Ternus. Ternus was tot voor kort SVP Hardware Engineering en zat achter de schermen al jaren aan het roer van de ontwikkeling van iPhone, Mac, Apple Watch en AirPods. Vanavond is voor hem de eerste keer dat hij een groot Apple-event zelf presenteert als CEO.
Dat is meer dan een symbolisch moment. Cook stond sinds 2011 op vrijwel elk groot Apple-podium. Deze keynote is de eerste in vijftien jaar waarbij dat niet het geval is.
Wat vanavond vermoedelijk de hoofdmoot is
Voor de goede orde: dit event draait in de eerste plaats niet om smart home. De verwachte sterren van de avond zijn de eerste vouwbare iPhone, de iPhone 18 Pro-lijn, en nieuwe Apple Watches (Series 12 en mogelijk een Ultra 4). Dat is niet ons kernterrein, maar het bepaalt wel hoeveel ruimte er in het programma overblijft voor de apparaten die voor tink-lezers wél relevant zijn.
En voor smart home? Getemperde verwachtingen
Hier moeten we eerlijk zijn, ook al is dat minder spannend dan de hype soms doet vermoeden. Een vernieuwde Apple TV 4K en HomePod mini staan al langer op de geruchtenlijst, met een forse chipupgrade, meer werkgeheugen en lokale Siri-verwerking. We zetten alles wat daarover bekend is op een rij in ons uitgebreide stuk over de volgende Apple TV 4K en in wat we weten over de nieuwe HomePod mini.
Maar meerdere onafhankelijke bronnen zijn expliciet terughoudend over of deze producten vanavond al verschijnen. Beide worden dit najaar verwacht, met nadruk op “najaar” in brede zin, niet per se op deze specifieke avond. Apple kondigt dit soort rustige hardware-refreshes wel vaker via een simpel persbericht aan in plaats van via een keynote-slot. Ga vanavond dus niet met hoge verwachtingen kijken specifiek voor deze twee apparaten; het zou een leuke bonus zijn, geen garantie.
De hub met display: de langverwachte gok
Nog speculatiever is de langverwachte Apple smart home-hub met ingebouwd scherm, waar we eerder al uitgebreid over schreven. Dat zou het eerste fysieke, centrale bedieningspaneel van Apple voor in huis worden, vergelijkbaar met wat andere ecosystemen al langer hebben. Sommige watchers opperen dat dit als verrassing aan het eind van de presentatie zou kunnen opduiken, maar dat is op dit moment puur speculatie, geen bevestigd onderdeel van het programma.
Hoe en wanneer je kunt kijken
Het event begint om 19:00 Nederlandse tijd en is gratis te volgen via de Apple Events-pagina op apple.com, via YouTube, en via de Apple TV-app als je die al gebruikt.
Wat je in de tussentijd kunt doen
Wacht je liever niet af of Apple dit najaar met een eigen smart home-hub komt, dan hoef je niet stil te zitten. Het HomeKit-ecosysteem waar zo’n hub straks onderdeel van zou worden, werkt vandaag al prima met apparaten die je nu kunt kopen. Denk aan slimme radiatorknoppen van Eve of Aqara, of een tado-thermostaat die rechtstreeks met Apple Home samenwerkt, geen aparte hub van Apple zelf vereist.
We volgen het event vanavond en werken onze bestaande artikelen bij zodra er concreet nieuws is.

