De Thread Group heeft groen licht gegeven voor een nieuwe technologie die Thread geschikt maakt voor de Sub-GHz band. Dat is een frequentie ver onder de 2,4 GHz die Thread nu gebruikt. Concrete specificaties zijn er nog niet. Wel is duidelijk dat dit precies hetzelfde probleem aanpakt waar Zigbee vorig jaar ook mee kwam.
Wat is er precies aangekondigd?
Het bestuur van de Thread Group heeft goedkeuring gegeven om Thread’s IP-gebaseerde mesh-netwerk uit te breiden naar Sub-GHz. Deze week volgde het officiële persbericht. Een eigen merknaam voor deze technologie volgt naar eigen zeggen “in de komende maanden.”
De aankondiging richt zich voorlopig nadrukkelijk op commerciële en industriële toepassingen. Denk aan grote gebouwen, ziekenhuizen en fabrieksterreinen. Daar wordt al veel gebruikgemaakt van Sub-GHz-verbindingen, maar meestal via gesloten, merkgebonden systemen. Thread Group wil daar een open standaard tegenover zetten.
Waarom is 2,4 GHz eigenlijk een probleem?
Thread deelt de 2,4 GHz-band met wifi, Bluetooth en Zigbee. Dat zorgt voor interferentie, vooral in huizen met veel apparaten. Belangrijker nog: hogere frequenties zoals 2,4 GHz komen minder ver en hebben meer moeite met muren en verdiepingen. Herkenbaar? Dat verklaart waarom een Thread-sensor in de tuin of kelder soms gewoon niet wil verbinden.
Sub-GHz-frequenties (denk aan 868 MHz in Europa) reizen verder en komen makkelijker door beton en hout. Dit is precies waarom Z-Wave, dat al jaren op Sub-GHz draait, bekendstaat om zijn bereik.
Dit deed Zigbee al: Suzi
Deze aankondiging komt niet uit de lucht vallen. De Connectivity Standards Alliance kondigde in november 2025 al Zigbee 4.0 aan, met daarin Suzi: Zigbee’s eigen Sub-GHz-uitbreiding. De certificering daarvoor ging begin 2026 open, en de eerste Suzi-apparaten worden inmiddels verwacht.
Suzi is nadrukkelijk gepositioneerd voor de zakelijke markt, met als doel marktaandeel van Z-Wave Long Range af te snoepen. Het gewone, consumenten-Zigbee op 2,4 GHz blijft gewoon bestaan. Thread’s aankondiging volgt exact dezelfde logica: eerst zakelijk, met de deur op een kier voor later.
Wat betekent dit voor Matter en jouw smart home?
Hier wordt het pas echt interessant. Matter gebruikt Thread als een van zijn native transportlagen, zonder dat daar een aparte hub voor nodig is. Zigbee-apparaten hebben altijd een bridge nodig om met Matter te praten. Krijgt Thread ooit een Sub-GHz-versie die met Matter werkt, dan zou dat in theorie soepeler kunnen integreren dan Zigbee’s Suzi dat nu kan.
Dat is dus nog niet morgen. Er is geen specificatie, laat staan een apparaat. Zigbee deed er ook meer dan een jaar over om van aankondiging naar certificeerbare producten te gaan. Reken bij Thread op een vergelijkbare tijdlijn. En dan eerst voor grote, zakelijke installaties. Een los bewegingssensortje in jouw tuin is voorlopig niet aan de beurt.
Kun je hier vandaag al iets mee?
Nee, en dat is niet erg. Er is nu niets te koop, en dat verandert voorlopig ook niet. Bouw je nu al aan een Thread-netwerk, of overweeg je dat? Dan verandert daar niets aan. Je bestaande apparaten blijven gewoon werken zoals ze nu werken. Deze aankondiging is een belofte voor later, geen wissel op vandaag.




